Finalist Prizes 2019

The Edgar Palamountain Award for Excellence

In 1993, a solid Gold Medal, The Edgar Palamountain Medal for Excellence, was instituted in memory of Edgar Palamountain, Chairman of Council at Buckingham from 1979 to 1984. The Award is given every year to the undergraduate who is judged ‘first among equals’.

India Letitia Edney

The Dame Barbara Shenfield Award

In 2005, a solid Gold Medal, The Dame Barbara Shenfield Award, was instituted in memory of Dame Barbara Shenfield, a founder member of the University’s Council. The award will be made annually to the postgraduate who is judged to have achieved the best overall performance of the year.

Natalie Rose Turney

The G-Volution Prize for Academic Distinction

This prize is awarded for exceptional academic performance during undergraduate studies at Buckingham.

Alisha Mahajan

Recipients of the Ede and Ravenscroft Prize for Best Continuing Student:

  • Rebecca May Plater
  • Anastasis Tamsyn Taylor

Other prize winners

School of Business

Accounting

  • India Letitia Edney: The Best Performance in the Part 2 Examinations
  • India Letitia Edney: John Wheeler Prize for the Best Graduating Student

Management

  • Caley Ben Kalif: The Best Performance in the Part 2 Examination
  • Linjia Gan: The Hans Peter Stein Memorial Prize
  • Elliot Marriner: The Shamil Hamid Memorial Prize
  • Francis Verreault-Paul: Vitalograph Prize for the Best Graduating MBA Student

School of Humanities

  • Hannah Kaspar: The best performance by a Postgraduate Art History Student
  • Alison Mary Lennox: Prize for the Best Performance by an Undergraduate Art History Student
  • Ameila Sophie Braddick McMinnies, Arina Klimchuk & Mai Nishioka: The Clare Morris Prize for the Best Organised All-Round Student Performance within the English Degree programme (shared)
  • Warren Weiss: Davis / Drew Prize for Special Achievement in a Postgraduate Thesis in English Literature (Shared)
  • Christopher John Measures: John Clarke Prize for an Outstanding Research Thesis in History or Biography
  • Sarah Yu: The Yolande Hinson Prize for the Best organised All-Round Student Performance in Economics and International Studies

School of Computing

  • Alisha Mahajan: The British Computer Society Prize

School of Psychology

  • Anna May Martin: The British Psychological Society Prize
  • Annabelle Charlotte Chester & Dylan Murrey Lloyd: Prize for the best all-rounder finalist (shared)
  • Jenna Louise Gillett: The best performance in the MSc Health Psychology
  • Shannon Paige Amelia Gibson: The Mike Cawthorne Award for the Best Project

School of Law

  • Natalie Rose Turney: The Best Performance in the LLM Examinations
  • Lois Hembadoon Adura: The Morayo Atoki Prize for a good all round performance academically and for making an important contribution to the LLM programme
  • Rebecca May Plater: The Sweet and Maxwell Law Prize for the Best Performance in the Final Examination
  • Yousef Bendahane: The Roderick Wu Prize for the Best Performance in Law of Evidence
  • Cheddi Jainarine Bassoo, Thomas Anthony John Cottew & Matilda Eason-Jarvis: The Merit Prize offered for a Good All-round Performance academically and who has also made an important contribution to the life of the university (Shared)
  • Cheddi Jainarine Bassoo & Miriam Forman: A good performance in the Part 2 Examination (shared)
  • Sonia Kaur Athwal, Charley-Anne Gordon & Andrew Douglas Simbarashe Reed: The Rachel Lawrence Prie for Mooting and Legal Skills
  • Polly Smallwood: The Butterworths Prize for the Best Performance in the Final Examination
  • Shroow Dakheel N Alqahtani: A Merit Prize offered for a Good All-Round Performance Academically and who has also made an important contribution to the life of the University
  • Emma Jane Eastwood: The Tunku Abdul Rahman Prize in International Law
  • Karen Anne Evelyn and Vaneet Sahota: A Good Performance in the Part 2 Examination
  • Helen Jennifer Gardner and Lauren House: A good performance in the Part 2 Examination for Part-Time

School of Medicine

Phase 2

The Stewert Persen Prize

The Stewert Peterson Prize is awarded annually to the student who has performed best overall in the MB ChB Course, demonstrating the greatest degree of all round excellence.

Justin Collis

Academic Achievement in Phase 2

This prize is awarded to the student(s) who attains the highest academic performance overall in the MBChB written papers taken in Phase 2 of the course.

Ashling Urshee Ramdin

Clinical Achievement in Phase 2

This Prize is awarded to the student(s) who attains the highest academic performance overall in the MB ChB clinical examinations in Phase 2 of the course.

Anisah Rahman

E-Portfolio Excellence

This prize is awarded to the student who has consistently demonstrated the Professional Values outlined by the General Medical Council through portfolio learning.

Gina Sherpa and Anam Javed

The spirit of Buckingham Medical School

This Prize is awarded by the final year students to their peer(s) who they feel embodies the spirit of the Buckingham Medical School. An Individual who the students consider to have made and all-round contribution, demonstrated the highest professional values and team working skills. An individual who has had the most positive impact both within and outing the UBMS community.

Richard Lin

The Community Award

This prize is awarded to the student(s) in recognition of each student’s particular efforts to make a difference to the well-being of the broad community of the parish of Buckingham (shared).

Andrew Neves, Justin Collis and Matthew Beck, in recognition of their role in establishing the Community First Responders in Buckingham.

Phase 1

Cawthorne Cup for Academic Achievement in Phase 1

This prize has been awarded to the student(s) who attains the highest academic performance overall in both the written questions and OSCE stations from the non-qualifying assessments in Phase 1 (shared)

Ashling Ramdin and Surajdeep Ubhi

Phase 1 Student Selected Component

This Prize has been awarded to the student(s) who attains the highest academic performance overall in their student selected components from both the taught and the library projects.

Anam Javad

Narrative Medicine

This Prize has been awarded to the student(s) who attains the highest academic performance overall in their Narrative Medicine essay as reviewed by a specialist panel.

Zayna Imtiaz